Аграрний бюлетень

Єдине спеціалізоване видання в Запорізькій області

 
 

Держгеокадастр презентував пакет реформ щодо розвитку земельних відносин в Україні

Опубликовать в twitter.com Опубликовать в своем блоге livejournal.com 1233 2015 > Листопад > 13 Агро-новини; , , .
Постійна адреса.

Головою Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру Максимом Мартинюком був презентований пакет реформ, спрямованих на розвиток земельних відносин в Україні.

 

На початку року Прем’єр-міністром було визначено 8 ключових завдань щодо розвитку земельних відносин в України.

 

 • Запровадження спрощеного механізму виділення земельних ділянок громадянам
 • Посилення відповідальності за використання земельних ділянок без оформленого права власності (оренди)
 • Припинення договорів спільного обробітку землі, укладених державними підприємствами
 • Делегування повноважень ОМС по розпорядженню державними землями
 • Реалізація земельних ділянок державної власності через аукціони
 • Передача Держгеокадастру повноважень з контролю за використанням та охороною земель
 • Запровадження ефективних механізмів запобігання зловживань при приватизації земельних ділянок
 • Впровадження заходів із створення ефективної моделі функціонування ринку землі

 

Глобально 8 пунктів переслідують дві мети – ліквідація корупції і децентралізація з раціональним використання земель, які є основним національним багатством держави

Їх реалізація значно спростить процедури оформлення землі, а отже ефект відчують усі громадяни. Кількість візитів до органів державної влади для оформлення земельної ділянки скоротиться в п’ять разів – з 10 до 2, середній термін проходження усіх процедур складатиме 4 місяці. Зараз оформлення ділянки триває від шести до дванадцяти місяців, а в окремих випадках, затягується до двох років.

Також реформи спрямовані на вихід ринку землі з тіні та ліквідацію корупції. Головним інструментом боротьби зі зловживаннями стане введення Держгеокадастром безконтактних адміністративних послуг.

 У рамках доручень Прем’єр-міністра Держгеокадастром були сформовані такі пропозиції:

 • Для спрощення процедури оформлення у власність земельних ділянок розробляється система, яка передбачає всього два візити громадянина до органів державної влади. Перший раз – для подання заяви про отримання земельної ділянки, другий – для оформлення документа, який посвідчує право власності. Всі бюрократичні процедури, пов’язані з оформленням землі, пропонується покласти на ЦНАПи. Пілотні проекти для напрацювання алгоритмів уже реалізуються в окремих  ЦНАПах Київської, Чернівецької, Дніпропетровської .

 

 • – Пропонується законодавчо закріпити зобов’язання місцевих рад розглядати земельні питання не рідше, ніж раз на два тижні. План мінімум – вийти на середній термін оформлення ділянки в 4 місяці (зараз – до двох років).

 

 • Для глобального вирішення проблем з використанням земель без оформленого права власності слід впровадити низку заходів, які піднімуть собівартість незаконного використання землі вище точки рентабельності. Буде запровадженна кримінальна відповідальність за самовільне зайняття земельних ділянок. Встановити кінцевий термін оформлення державними підприємствами своїх земель, а в разі порушення цих термінів – зараховувати такі землі до земель запасу; за рішенням суду вилучати сільгосппродукцію, вирощену на самовільно зайнятих землях, на користь держави.

 

 • Прирівняти договори про спільний обробіток землі, укладені державними підприємствами, до договорів емфітевзису,і встановити по цим площам спеціальну ставку земельного податку в 5% проти нинішніх 1%. Зобов’язати укладати такі договори виключно за результатами аукціону.

 

 

 

 • Реалізувати принципи децентралізації в земельних відносинах, делегувавши органам місцевого самоврядування повноваження із розпорядження землями сільгосппризначення державної власності за межами населених пунктів. Об’єднаним громадам землі державної власності можуть бути передані у комунальну власність.
 • Для підсилення ролі аукціонів скоротити перелік випадків, коли земля може набуватись у власність чи користування без аукціону. Таке право залишити лише для власників нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці; для особливих потреб держави – зокрема будівництва інфраструктурних об’єктів; для надро- та водокористувачів, які мають спецдозволи; релігійних організацій.
 • Створити спеціальну електронну платформу для проведення  земельних аукціонів – т.зв. “земельний eBay”, на якій проводити аукціони в електронному форматі.
 • Визначити орган влади, який би здійснював комплексний контроль за використанням і родючістю ґрунтів.
 • Для запобігання зловживанням при передачі землі зобов’язати місцеві ради встановити паритет між кількістю ділянок, які планується продати на аукціоні, та для безоплатної передачі.

 

Усі доручення були проаналізованні і втілені в п’яти законопроектах, розроблених Держгеокадастром:

 1. проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення земельних відносин»;
 2. проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення використання земельних ділянок, які перебувають в постійному користуванні»;
 3. проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо делегування повноважень органам місцевого самоврядування з розпорядження землями державної власності і посилення державного контролю за використанням та охороною земель»;
 4. проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо активізації земельних торгів»;
 5. проект Закону України «Про обіг земель сільськогосподарського призначення»;11

Відгуки

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


© Аграрний бюлетень 2014 Про нас Контакти Яндекс.Метрика