Аграрний бюлетень

Єдине спеціалізоване видання в Запорізькій області

 
 

ТОП-10 технологічних рішень майбутнього для сільського господарства

Опубликовать в twitter.com Опубликовать в своем блоге livejournal.com с-г 2015 > Липень > 22 Агро-новини; .
Постійна адреса.

Час, коли аграрій був простолюдином в обшарпаному одязі, пройшло. Тепер це прогресивна людина, яка використовує новітні IT-рішення для свого бізнесу.

Скоро ви побачите його в окулярах Google Glass і з годинником iWatch, що друкує на 3D-принтері деталь для свого робота-комбайна, яким він управляє на відстані.

1. Інтерактивні окуляри дають свободу дій

Ми звикли вважати, що продукти Google — це те, що не можна потримати в руках. Проте інтернет-сервіси та операційна система — це не останнє, чим нас здивувала знаменита компанія. Інтерактивні окуляри Google Glass змінили погляд багатьох людей на те, яким може бути комп’ютер. То, про що раніше писали фантасти, тепер стало реальністю. Google Glass дозволяють звільнити руки під час використання камери, мультимедіа та Інтернет. Якщо розробники новітнього програмного забезпечення для сільського господарства зможуть адаптувати свої продукти під операційну систему Google Glass, то, можливо, дуже скоро ферма перетворитися на ожилу фантазію письменника-футуриста.

2. Смарт-годинник — вся система управління фермою на вашій руці

Окрім свого нового гаджета Google займається адаптацією Android для пристроїв, що носяться. Бізнес комп’ютерів, що носяться, зростає. Samsung, наприклад, випустила годинник, що взаємодіє зі смартфоном, так що їх власники можуть розмовляти через зап’ястя. Від Apple чекають аналогічного продукту цього року. Звичайно, можна зручно користуватися звичайними смартфонами за допомогою гарнітури, але споживач завжди жадібний до новинок. Розумні аксесуари, будь то годинник або окуляри, зможуть полегшити комунікацію на фермі, а в подальшій перспективі стати засобом управління автоматизованими сільськогосподарськими системами.

3. Універсальний протокол передачі даних забезпечує взаємодію техніки з іншим устаткуванням

Якщо за останніх 10 років вам доводилося купувати новітнє сільськогосподарське устаткування на зарубіжному ринку, то вам має бути знайомий ISO 11783. Це протокол передачі даних, який розроблений для аграрного бізнесу і забезпечує відповідність сільгосптехніки і використовуваного разом з нею устаткування. Але справа в тому, не вся апаратура підтримує цей стандарт. Той інструментарій, який з з ним сумісний, називається ISOBUS-сертіфікованім. Купуючи нову техніку, варто звернути увагу саме на цю абревіатуру в характеристиках — тоді можна буде використовувати всі її можливості “на повну”.

4. Робота тракториста стала простіша завдяки двосторонній взаємодії

Сьогодні “спілкування” трактора та його устаткування переважно зводиться до того, що трактор “командує” іншими гаджетами. Проте скоро станеться перехід до іншого типа взаємодії, коли трактор ще і отримує інформацію від підключеного устаткування. AEF, організація, яка займається стандартизацією електроніки в аграрному секторі, заявляє, що один з функціональних блоків ISOBUS — це система управління тракторним інструментарієм (TIM, Tractor Implement Management). Вона, наприклад, може спрощувати роботу трактористові, забезпечуючи регулювання швидкості машини залежно від об’ємів завантаження причепа трактора.

Tim-системі вже продають в Європі. Компанія Grimme, наприклад, пропонує TIM Root Runner — систему автоматичного збору урожаю буряка. Krone упровадила TIM в Ultima, агрегат прес-складальника для упаковки збираного урожаю: система регулює швидкість трактора, забезпечуючи плавний потік складального матеріалу, що поступає в прес, і щільні кіпи. Якщо ви хочете, щоб ваше володіло такими можливостями, то, купуючи техніку в майбутньому, переконайтеся в наявності у неї ISOBUS-сертіфікованого штекера або з’єднувача та електронного блоку управління, які підтримують функціонал TIM. Це буде істотним кроком у напрямі автоматизації бізнесу.

5. Електропривід розширить можливості техніки

Через років п’ять електропривід на сільськогосподарській техніці буде поширеним явищем в Європі і Північній Америці. Це дуже зручна система: маленькі електромотори, що живляться від батареї або генератора, контролюватимуть функції, які раніше забезпечував механічний або гідравлічний привід. Наприклад, електричний привід дасть фермерам нові можливості в експлуатації посівного устаткування: високошвидкісний вимір кількісних показників засіву, регулювання швидкості процесу, засівання однієї смуги землі двома видами насіння одночасно.

6. Безліч сенсорів дозволяє контролювати все довкола

Найпоширеніші датчики в сільському господарстві — це сенсори вологості грунту, які застосовують компанії, що займаються зрошуванням. Керол Ренауро, менеджер продуктової лінійки для роботи з водними ресурсами від корпорації John Deer, відзначає, що це група датчиків — лише мала частина з представлених на ринку. “Є ще сенсори для моніторингу довкілля, для визначення живильних речовин в грунті”.

При цьому датчики вологості землі, наприклад, можна застосовувати не лише при зрошуванні, але і при засіванні сухого грунту. Вони дозволяють встановити міру вологості і температуру грунту, що важливо для посіву. Ренауро підкреслює, що сенсори дуже корисні для моделювання посівної кампанії. Це відмінний інструмент управління ризиками.

У компанії Kinze Manufacturing розробляють два типи сприйнятливих до перешкод пристроїв. Один вигляд сенсора (лідар) надзвичайно точний і отримує дані в межах 9 метрів, тоді як другий (радар) не такий точний, але радіус його сприйняття — 45 метрів. Лідар чутливий до світла, яке відображають предмети, виробляє вимір дальності і використовує лазер для виявлення перешкод. Це дозволить трактору “бачити” обстановку довкола і не натикатися на те, що могло б завалятися поруч.

7. Стежити за полем можна з повітря

За допомогою беспілотників або космічних супутників можна робити фотографії поля для аналізу стану посаджених культур і для ухвалення рішень відносно часу збирання урожаю, додаткового посіву або удобрення грунту. Системи безпілотних літальних апаратів або супутників дозволять виявити неврожайні або малопродуктивні ділянки землі і дізнатися причини цього явища. Можна також дізнасяти, де грунт дуже вологий (або навпаки), а після того, як урожай виріс, визначати нестачу азоту в грунті завдяки інфрачервоним фотографіям.

8. Сільськогосподарські роботи працюватимуть замість людини так довго, як потрібно

Роботизація сільського господарства неминуча. Переваги роботів в тому, що вони можуть буквально весь день робити свою роботу: управляти трактором, слідувати за комбайном, шукати шкідників, знищувати бур’яни і навіть садити культури. Компанії John Deer і Claas вже представлені в сегменті автоматичної сільгосптехніки. Хоча їх машини ще вимагають присутності людини, яка б ними управляла. Єдиний чинник, який стримує повномасштабну роботизацію — це ціна. Щоб фермери купували таку техніку, вона повинна коштувати менше, ніж людська праця.

9. На 3D-прінтерах можна друкувати деталі до техніки

3D-друк вже і новацією не назвеш: його застосовують майже у всіх сферах. Він надає чудові можливості компаніям, що спеціалізуються на сільгосптехніці, у тому числі й тим, які займаються техобслуговуванням, — можна швидко і точково міняти зношені або пошкоджені деталі, виробляючи нові прямо під час ремонту. Девід Аллан, співробітник Rapid Prototype Engineering, підрозділу CNH Industrial, який використовує технологію 3D-друку, говорить, що цей спосіб виготовлення деталей вигідний для машинобудівних підприємств, адже інженери отримують більше екземплярів виробів для тестування.

10. Аграрії рішуче налагоджені використовувати комп’ютерні технології

Цього року аграрії створили спеціальну організацію Open Ag Data Alliance, сфера діяльності якої — це високонаукові програмно-інформаційні продукти. Вони працюють над тим, щоб власникам аграрного бізнесу було простіше обмінюватися інформацією з постачальниками, а також для забезпечення доступу до відомостей, необхідних для організації процесів. Установа працює над створенням стандарту по обміну даними між різними електронними системами. Це необхідно, щоб аграрії могли перейти на використання головного продукту організації — хмарного сервісу, за допомогою якого можна не лише зберігати файли, але і обмінюватися інформацією, взаємодіяти з партнерами на всіх етапах сільськогосподарського виробництва. Без стандарту неможливо буде зробити переведення даних з інших хмарних сервісів.

Головна проблема майже у всіх цих технічних новинок — це проблема рентабельності. Ніхто не використовуватиме прогресивні розробки, якщо вони понизять прибуток або взагалі приведуть до збитків. А будь-які інновації вимагають витрат. Але одну перевагу заперечувати не можна: техніка стає “гнучкішою”. Тепер виробники можуть проектувати своє устаткування не під конкретні моделі машин, а під певний стандарт, пише businessviews.com.ua.

Відгуки

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


© Аграрний бюлетень 2014 Про нас Контакти Яндекс.Метрика