Максим Кріппа і NAVI: як кіберспорт допомагає Україні
Повномасштабна війна триває вже кілька років - Україна тримається! В тому числі завдяки безпрецедентній консолідації суспільства навколо благодійних ініціатив. Але війна – це завжди випробування на витривалість. І слід визнати, що деякі благодійні фонди та організації зійшли з дистанції. Брак фінансування, втома та інші складнощі дають про себе знати. Тим цінніші ті, хто включився в благодійність з перших днів війни та продовжує працювати. Яскравий приклад цьому – кіберспортивна організація NAVI та її власник Максим Кріппа.
Кіберспорт не поза політикою
До 24 лютого 2022 року вважалося, що спорт, в тому числі кіберспорт, – поза політикою. До певної міри так і було: склади кіберспортивних команд завжди були і досі залишаються мультинаціональними. Мова трансляцій в так званому сегменті СНД-кіберспорту була російською, і це незважаючи на те, що війна на території України почалася ще в 2014-му. Віталій Волочай, один з власників компанії кіберспортивних трансляцій Maincast, у своїх інтерв'ю відкрито говорить про те, що до кінця 2021 року українське кіберспортивне співтовариство намагалося переконати себе в тому, що політика не повинна впливати на індустрію. Але перші ж вибухи вранці 24 лютого поставили крапку в усіх цих спробах.
Українське кіберспортивне співтовариство моментально відреагувало на повномасштабне вторгнення і зайняло очевидну і єдину можливу сторону. Патріотизм обійшовся українському кіберспорту дорого. Відмова від контрактів з російськими гравцями, відмова від російських рекламодавців, відмова від російської мови трансляції – і все це без підготовки за лічені дні. Такі радикальні зміни мають свою ціну, і вона велика.
Але як би складно не було кіберспортивному співтовариству, воно долає випробування з честю. Це підтверджують зростаючі частки ринку та показники переглядів трансляцій тепер вже в україномовному сегменті. Найдивовижніше в цьому навіть не те, що деякі компанії, такі як вже згадана Maincast, протрималися деякий час взагалі без контрактів і при цьому продовжили працювати. А те, що кіберспортивне співтовариство, маючи таку кількість проблем, змогло мобілізувати ресурси на підтримку українських воїнів і благодійність. І тут саме час поговорити про легендарну кіберспортивну організацію NAVI та її власника Максима Кріппу.
Новий власник у нових реаліях
Максим Кріппа став офіційним власником NAVI буквально напередодні повномасштабної війни. Пізніше журналісти з'ясували, що домовленості між організацією та інвестором були давно, але вони містили ряд нюансів, виконавши які Максим Кріппа зміг стати власником NAVI. Як би там не було, але в умовах повномасштабної війни і працівники організації, і кіберспортсмени, і власник консолідувалися навколо єдиної ідеї – країні потрібна допомога.
У цьому сенсі показовою є історія NAVI shop: магазин зупинив продажі 24 лютого 2022 року. Але це не означає, що робота зупинилася. Вся продукція, яка була в наявності, поїхала на блокпости бійцям ТРО, а також в дитячу лікарню Охматдит. І здається, що це дрібниця, але вийшло дуже символічно. Адже вже через кілька місяців, у травні 2022-го, Максим Кріппа офіційно зареєстрував свій благодійний фонд MK Foundation, до того підприємець займався благодійністю без реєстрації. У програмах MK Foundation провідне місце займає постачання машин на фронт. Тепер люди, які захищали столицю в мерчі NAVI, продовжують захищати Україну, в тому числі за допомогою машин, до покупки яких також причетна NAVI спільно з MK Foundation. Багато військових до повномасштабної війни не мали жодного уявлення про кіберспорт, але майже 1,5 тисячі машин, які є на всіх ділянках фронту, назавжди подружили бійців з кіберспортивним співтовариством.
Використовувати всі можливості для допомоги
NAVI і MK Foundation, природно, не одне й те саме. В контексті благодійності принципова різниця полягає в тому, що MK Foundation не збирає пожертв і ніколи не збирав. Всі кошти, які вдалося направити на благодійність, а це понад 715 000 000 гривень, були передані засновником – особисто Максимом Кріппою.
Кіберспортивна організація NAVI переважно донатить. Найцікавіше, що вона, природно, не може донатити фонд Кріппи – він же не збирає пожертв. Тому NAVI зосередилася на допомозі іншим організаціям та платформам. Для акумулювання коштів організація випробувала всі варіанти.
Наприклад, все в тому ж NAVI shop продавалася лімітована колекція кросівок, створена спільно з брендом PUMA. Весь прибуток від продажу був переданий благодійним фондам: “Повернись живим”, БФ “Твердиня”, БФ “Схід СОС” і БФ “Вейкбордисти за майбутнє”. На такій, здавалося б, дрібниці, як продаж мерчу NAVI, вдалося зібрати понад 1 000 000 гривень всього за 4 місяці війни.
Але головним джерелом коштів для благодійності залишається пряма діяльність організації – кіберспортивні матчі та турніри. Свою тринадцяту річницю в 2022 році NAVI відзначила благодійним турніром BORN TO BE BRAVE, вдалося зібрати $400 000, ще $100 000 до півмільйона додав з власних коштів Максим Кріппа. Гроші були передані платформі UNITED24.
На благодійність йдуть і призові, так 5 000 000 гривень з призового фонду чемпіонату світу з CS2 були направлені на покупку безпілотних комплексів. Жіноча команда по Counter-Strike NAVI Javelins вирвала перемогу у противників, а разом з нею і можливість направити $1 000 000 на підтримку системи охорони здоров'я в Україні.
У списку добрих справ NAVI та Максима Кріппи ще багато цікавих і результативних ініціатив. Залишається загадкою те, як їм вдається продовжувати благодійну діяльність не збавляючи, а здається тільки набираючи темп і обсяги. Можливо, секрет у хорошому менеджменті, а можливо справа в твердості позиції і чисто спортивній впертості.